9.a klases ekskursija

                                                           Stūra māja Rīgā

     27.aprīļa rītā mēs, 9.a klase, ieradāmies Brīvības ielā 61.,lai apskatītu šo  vēsturisko ēku un saprastu, kas ir šī Stūra māja. Drūma, auksta dvesma plūda no sienām, šaurā gaiteņa, tumšajiem kambariem. Baiss moku cietums.

      1940. gada 17. jūnijā Padomju Savienības (PSRS) karaspēks okupēja Latviju. Brīvības un Stabu ielas stūra ēkā Rīgā okupanti  ierīkoja savas represīvās iestādes — čekas — mītni. Laika gaitā šo ēku tautā iesauca par „Stūra māju”. Tajā ieslodzīja un pratināja Latvijas pilsoņus, kurus okupācijas vara uzskatīja par komunistiskā režīma pretiniekiem.  ,,Pie jums atnāca naktī, saņēma ciet, aizveda. Spīdzināja, nežēlīgi sita, piedraudēja ko sliktu nodarīt tuviniekiem, ja neatzīsies. Pat visizturīgākie salūza un parakstīja atzīšanos- tas nozīmēja,  ka esi dzimtenes nodevējs, ka esi pret padomju varu. Tad tevi izsūtīja. Ja neparakstīji nopratināšanas protokolu, tad tavas mokas turpinājās pat vairākus mēnešus. Līdz tava mūža  beigām,’’ skanēja gida drausmu stāsts. Bija sajūta, ka noplukušās sienas izstaro cilvēku asiņu smaku un dvēseļu izmisumu.                                 

     1991.gadā  atjaunotā Latvijas valsts pasludināja Valsts Drošības komiteju par noziedzīgu un to likvidēja. Spīdzināšana Stūra mājā ir pagātnē. Taču mums jābūt modriem un jāsargā  brīvība un miers mūsu nākotnei.

                                                                                                         9.a kl.audz. R. Markova