Ekopadomes pārstāvji gatavojas jaunajam mācību gadam

No 8. līdz 10. augustam Kokneses internātpamatskolā notika plašs vides izglītības un pieredzes apmaiņas pasākums – Vides izglītības fonda organizētais Ekoskolu Vasaras forums.
Forumā pulcējās 110 koordinatori no Ekoskolām visā Latvijā, lai dalītos pieredzē, iepazītos ar aktualitātēm vides izglītībā un apgūtu, kā sniegt atbalstu jaunajiem vides līderiem. Savu dalību forumā pārstāvēja arī Baldones vidusskolas skolotāja Elīna Spolīte. Pasākuma programmā tika iekļautas dažādas informatīvas un praktiskas aktivitātes, kuras vadīja pieredzējuši vides eksperti un lektori. To vidū – Anita Ieriķe (RPIVA), Artūrs Jansons (homo ecos:), Artūrs Polis (Latvijas Permakultūras biedrība), pārstāvji no Dabas aizsardzības pārvaldes u.c. eksperti, ar kuriem tika pārrunātas tādas tēmas kā brīvdabas pedagoģijas principi, atkritumu samazināšana skolas ikdienā, biodaudzveidība, aprites ekonomika un jauniešu pilsoniskā aktivitāte. Pedagogiem bija iespēja papildināt prasmes praktiskajā darbnīcā kopā ar bloga edamzale.lv autori Marutu Rampāni, kura stāstīja par videi draudzīgu gatavošanu.

Šādu apmācību mērķi ir paaugstināt pedagogu kvalifikāciju un zināšanas par aktuālajām vides problēmām, veicināt mācību metožu izplatību, kas var atbalstīt atsevišķus jauniešus kā viedokļu līderus vides jautājumos, kā arī nodrošināt pieredzes apmaiņu starp programmā iesaistītajām skolām.
Savukārt no 10. – 13. augustam Kokneses internātpamatskolā norisinājās Vasaras zaļā skola 2017, kurā piedalījās apmēram 100 skolēni no visas Latvijas, vēloties izglītoties par dažādām ar vidi saistītām tēmām, aktīvi un interesanti pavadīt laiku, kā arī iegūt jaunus draugus. Šo jauniešu vidū bija arī Madara Stolere un Elīna Ivanova no Baldones vidusskolas.
Četru piepildītu dienu laikā notika ļoti dažādas aktivitātes. Pirmā diena bija veltīta tam, lai nometnes dalībnieki tuvāk iepazītos savās grupās. Grupu vadītāji organizēja saliedējošas spēles, bija daudz sarunu un interesantu stāstu, kas nometnes dalībniekus satuvināja. Vakars tika veltīts filmai “Chasing Coral” un sporta spēlēm.
Otro pasākuma dienu iesākām ar rīta rosmi. Vēlāk sekoja atvēršanās aktivitātes, bet pēc tam aizraujošas lekcijas par lauksaimniecības ietekmi uz Baltijas jūru, veselīgu un veģetāru uzturu, lietus mežu nozīmīgumu, kā arī pētniecību, vidi un labklājību. Arī šajā dienā neiztikām bez atpūtas dabā un sporta spēlēm, kā arī sarunām grupās. Lai gūtu jaunas zināšanas, apmeklējām nodarbības un darbnīcas par ilgtspējīgu pārvietošanos mūsu ikdienā, pārtikas atkritumiem – kā tos novērst skolā, mājās un mums apkārt. Bez tam paši gatavojām zobu pastu un citus skaistumkopšanas produktus, kas ir videi draudzīgi. Naktī notika viens no saliedējošākajiem piedzīvojumiem – nakts dubļu trasīte. Komandās veicām izaicinošus uzdevumus, kas norisinājās upē un dubļainās teritorijās. Visi šie pārbaudījumi izveidoja patiešām spēcīgas komandas un vairoja uzticību grupās.
Sestdien, 12. augustā, atkal izkustējāmies rīta rosmē un sastrādājāmies atvēršanās aktivitātēs. Pēc tām devāmies uz nodarbību trešo daļu. Gatavojām uzkodas un saldumus bez palmu eļļas, kurus baudījām ‘’naksniņās’’. Uzzinājām par mežu sargāšanu Latvijā un plastmasas jūru mums apkārt – kāpēc ar šķirošanu nepietiek. Sekoja vēl citas darbnīcas, kas sniedza vērtīgu informāciju par mērķu sasniegšanu, kas palīdzēs mums, organizējot pasākumus un uzstādot mērķus privātajā dzīvē. Visu nometnes laiku izstrādājām projektus pasākumiem, kurus realizēsim savās skolās, šajā dienā veltījām tiem vislielāko uzmanību un gatavojāmies prezentācijām. Pēc nopietna darba bijām pelnījuši atpūtu, tādēļ sekoja ballīte, kuras laikā tika paziņoti dubļu trases uzvarētāji. Komanda “A++”, kuras sastāvā bija Madara un Elīna, ierindojās otrajā vietā. Ballītē dejojām un izklaidējāmies, lai gūtu enerģijas pieplūdumu nozīmīgajai noslēguma dienai.
Pēdējā dienā, kā ierasts, norisinājās rīta rosme. Sekoja brokastis, taču pēc tām lielās prezentācijas. Visas četras dienas tikām novēroti un vērtēti, lai organizatori un brīvprātīgie izraudzītos 12 labākos un aktīvākos dalībniekus, kuri gūs iespēju piedalīties Rudens zaļajā skolā 2017. Elīnai un Madarai izdevās iekļūt to skaitā. Pēc noslēguma devāmies ekskursijā pa Koknesi.
Paldies organizatoriem un dalībniekiem par pozitīvo un lielisko pasākumu! Vasaras zaļajā skolā ir ļoti daudz iegūts. Uzzinātais noteikti palīdzēs uzlabot mūsu skolas Ekopadomes turpmāko darbību un organizēt vēl nebijušus pasākumus, kas aktualizēs ar vidi saistītas tēmas!

Elīna Ivanova