Ekoskola 2019/2020

Aktivitātes

Baldones vidusskola tiek pamanīta!

Paldies visām visām Ekoskolām, kuras šogad ļoti apjomīgi un bagātīgi atzīmēja nu jau 50. Pasaules Zemes dienu.
Ņemot vērā pasaules notikumus, šogad tā vērsa uzmanību uz divām tēmām – klimata krīzi un COVID-19 pandēmiju.

Daudzi atsaucās aicinājumam un veidoja radošus plakātus par rūpēm par mūsu planētu Zeme, iesaistot tajos saukli “Kopā mēs varam GLĀBT zemi“.

Remtes pamatskolas skolēni ievietoja sociālajos tīklos video, kur katrs stāsta par kādu rīcību, ko mēs varam mainīt, lai saudzētu Zemi.

Līdzīgi savu radošumu parādīja arī @Pļaviņu novada ģimnāzija , kas ir izveidojusi video, kurā parāda mazas rīcības kā mājā var mainīt savus ikdienas paradumus. Saite uz video: https://www.facebook.com/watch/?v=259744621731825 Mazākie bērni arī šajā dienā pētīja jau kādu laiku atpakaļ iesētās sēkliņas, palīdzēja vecākiem dārza darbos, vāca atkritumus dabā, kur tiem nemaz nevajadzētu atrasties. Piemēram, Gulbenes 1.PII bērni kopā ar audzinātājām stādīja dažādus savvaļas augus, lai atjaunotu un papildinātu bioloģisko daudzveidību.

“Transports”

Ekoskolas šī gada tēmas “Transports” ietvaros,Baldones vidusskolā norisinājās dabaszinību un matemātikas MK nedēļa(9.-12.marts).Skolēni no 6.- 10.klasei uzskaitīja transporta līdzekļus,kas brauca garām skolai Rīgas ielā,lai noteiktu intensīvāko kustību vienas dienas laikā.Tika fiksēta auto marka,krāsa un numurs,lai noteiktu ar kādu auto visbiežāk pārvietojas braucēji.Cik % ir videi nekaitīgāku auto.🚗Veikti statistiskie pētījumi.Novērojums- redzot skolēnus,automašīnu ātrumi krasi tika samazināti.
Notika konkurss “Ceļš,kustība un ātrums” 5.un 6.klasēm,ko organizēja Ekopadome un 11.klases skolnieces – Madara, Samanta, Daniela,Evisa un skolotāja A.Čerāne. Skolēniem bija jāpārzina dažādas eko tēmas,jāveic matemātiski aprēķini.
Uzvarētāju komanda no 6.b klases- Alfs Vilcāns,Armands Koroševskis un Ralfs Aizupietis!🎁🎊👏Apsveicam!🏆

Paldies visiem, kas piedalījās izlietoto bateriju konkursā!
Kopā savācām 30kg🔋

“Iepazīsti Baldoni un nofotogrāfējies pie visām iespējamajām ceļa zīmēm-Baldone”

Baldones vidusskolas Ekopadome aicināja piedalīties veselīgā izaicinājumā “Iepazīsti Baldoni un nofotogrāfējies pie visām iespējamajām ceļa zīmēm-Baldone” par godu Zemes dienai,ko svinējām 22.aprīlī.🌍Lai atgādinātu,cik trausla ir Zeme un aicinātu saglabāt to dabisko vidi.Šogad tā tiek atzīmēta 50 reizi!🌿
Paldies visiem,kas piedalījās izaicinājumā!👏
Paldies Kupču ģimenei,5.a klasei,skolotājiem,Baldones velo puišiem un citiem aktīvistiem!🏆Kādam tā bijusi pastaiga ar ģimeni👫,kādam pirmie pavasara noskrietie 6 km🏃‍♀️,kādam ierastie 10 km.Citi braukuši ar riteņiem🚴‍♂️,citi ar skrejriteņiem.Baldones velo puiši nobraukuši 34,84 km.🚴‍♂️

Zemes diena!

Šodien Zemes diena!🌏Jau 50 reizi visā pasaulē tā tiek atzīmēta.Diena,kad novērtēt to,ko mums dod daba.Šodiem divas Baldones vidusskolas skolotājas devās uz Sakaiņu pilskalnu Baldonē,kas ir dabas neskarta un apbrīnojama vieta ar savu auru.Tika uzkāpts augstajā pilskalnā un pateikts paldies mūsu Zemei!🌿🙏

Starptautiskās meža dienas

Starptautiskās meža dienas, kas tiek atzīmēta 21.martā, tēma šogad bija mežs un bioloģiskā daudzveidība. Šis gads bija citādāks un Vides izglītības fonds aicināja, ievērojot sociālās distancēšanās principus, vienatnē vai kopā ar ģimeni doties pastaigā dabā. Bērni, vecāki un skolotāji devās mežā, apvienojot pastaigu ar vērtīgām lietām.
Pirmsskolas vecuma bērni devās mežā ar izveidotām darba lapām par mežu un ko tajā var atrast, un pats galvenais izbaudīja svaiga gaisa un kustību prieku. Piemēram, pirmskolas grupu bērni Taurenē dalījās ar interesantākajiem faktiem, ko dara mežā. Bērni kopā ar vecākiem tecina bērza sulas, meklē briežu ragus, pēta dzīvniekus, kuri dzīvo mežā, kā arī pie ugunskura veido mazu pikniku. Bērni no pirmskolas izglītības iestādēm “Annele” un “Graudiņš” Meža dienā dabā devās ar sagatavotām darba lapām, vēroja, pētīja un klausījās meža dzīvē.
Toties skolēniem sporta stunda mežā izklausījās lieliski, tik pētīts, kādi dzīvnieki jau atmodušies un atdzīvinājuši mežu, atpazīti zvēru atstātie pēdu nospiedumi un ieraudzīti pirmie tauriņi. Vērot, kā mežs no ziemas atdzīvojas un kļūst spilgtāks un dzīvāks. Atrast pirmo sēni, vērot, kam jau pumpuri parādījušies un kādi ziedi ir izlīduši no zemes saules gaismu baudīt. Piemēram, skolnieces no Straupes pamatskolas došanos mežā apvienoja ar sporta stundu un mājturības stundu.
Paldies visiem, kuri iesaistījās un dalījās ar aktivitātēm un fotogrāfijām par pavadīto dienu dabā!

Meža diena

21.martā izsludinājām akciju par godu “Meža dienai”, kur skolēni un skolotāji varēja iesūtīt bildes no savas meža pastaigas.
Ekopadome sūta siltus sveicienus tiem, kas padalījās ar piedzīvoto!

Labdien, Ekoskola!
Mūsu ģimene dzīvo brīnišķīgā vietā, mežu ielokā. Tāpēc ne reti varam priecāties par meža zvēru apciemoju, zosu un gulbju atpūtu pļavā pēc garā gājputnu ceļa, pīļu peldi dīkī…
Šodien puiši bija lielajā mežā, un tikai pēc tam izlasījām ekopadomes ziņu FB. Mazliet bērni pat saskuma, ka mežā nav apzināti ko pētījuši un nav bijušas foto kameras līdzi.
Pašizolācijas laikā, mūsu bērni ir aktīvi ārā gājēji tepat piemājas pļavās un kokos. No rīta pirms brokastīm, pēc brokastīm, pirms pusdienām, pēc pusdienām.
Tad nu šodien, pēc pusdienām puiši devās uz savu ierasto štābiņu.
Valters no Baldones vidusskolas 3.b klases atrada mazo ragu.
-Valtera mamma

Ģimenes dienas pastaiga Riekstukalna apkārtnē. Iepazīta tikai snovojot ziemā, šodien no cita skatu punkta! Krokusi no mūsu piemājas dārza!
-Marks Kušners, 9. a

Atbildīgu rīcību novēl Ekopadome! 🌲

Šodien Pasaules ūdens diena!

Ņemot vērā šī brīža situāciju pasaulē, šī gada pasaules ūdens dienas ietvaros galvenā uzmanība tiek pievērsta mūsu roku higiēnai cīņā ar COVID-19.
Aicinām visus šodien dalīties ar saviem labākajiem tīro roku brīžiem, pievienojot #drošasrokas #ūdensdienā un #Ekoskolas.
‼️Un neaizmirst aiztaisīt ūdens krānu!
Vairāk informācijas: https://www.worldwaterday.org/2020-…/share/covid-19-be-safe/

Meža diena

Šodien Meža diena un Ekopadomes aicinājumam atsaukušies mūsu mīļie skolotāji.❤🌿🦋Gājuši dabā un ķēruši priekpilnus ,saulainus un pavasara garšas piepildītus kadrus!🤗🌞

21.marts- Meža dienas!🌲
Baldones vidusskolas Ekopadome aicina skolēnus vienatnē vai kopā ar ģimeni doties pastaigā,ievērojot sociālās distancēšanās principus. Atklāt kādu jaunu meža taku🌿,atrast pirmo sēni🍄,atpazīt zvēru pēdu nospiedumus🐾 vai ieraudzīt pirmo tauriņu.🦋Ieklausīties putnu skaņās!🕊
Nofotogrāfējies dabā un līdz 27.martam bildi ar nelielu vēstījumu atsūti uz ekoskola.bvsk@gmail.com
Foto no mūsu deju skolotājas B.Putniņas,kas aktīvi nūjoja mežā un iemūžināja šos brīnišķīgos skatus.👫

“Velosports kā dzīvesveids”

Šodien skolā viesojās mūsu absolvente Anita Antone ar lekciju 5.- 8.klasēm “Velosports kā dzīvesveids”.Skolēniem bija iespēja iepazīt velosipēda rašanās vēsturi un to daudzveidību.Guvām ieskatu par velosipēdu un tā aprīkojumu,kā arī paša riteņbraucēja ekipējumu.Tikām iepazīstināti ar drošības noteikumu ievērošanu un pozitīvajiem ieguvumiem no riteņbraukšanas.Skolēni tika aicināti vairāk pārvietoties ar riteni,kas ir dabai draudzīgi!
Paldies Anitai Antonei par interesanto stāstījumu!😊

Dzīvesstila ietekmi uz vidi

Šodien skolā viesojās Magda Jentgena no Pasaules Dabas Fonda. Lekcija bija par Dzīvesstila ietekmi uz vidi. 🌼🐟
Iepazināmies ar aktuālajām dabas problēmām pašlaik, kā arī saņēmām ieteikumus, kā samazināt mūsu negatīvo ietekmi uz vidi.
Liels paldies Magdai Jentgenai par izglītojošo lekciju.

Ekoskolu Ziemas forums

No 28.02.-01.03.notika Ekoskolu Ziemas forums,kas notika Salaspils 1. vidusskolā.Forumu apmeklēja Baldones vidusskolas 8.a klases skolnieces Solvita Birīte un Samanta Marjeta Eglīte ar skolotāju Vinetu Fogeli.
Pirmajā dienā skolēni iepazinās ar foruma norisi un viens ar otru,kopā noklausījās N.Jansona dzīvesstāstā un noskatījās īsfilmu par ceļojumu uz Taizemi.Vakarpusē baudījām salaspiliešu sarūpētos muzikālos un deju priekšnesumus.
Otrajā dienā bija iespēja noklausīties 12 dažādas izglītojošas lekcijas par vides jautājumiem,izvēloties sev interesējošās.Pēcpusdienā notika 13 dažādas praktiskās nodarbības un neformālās izglītības aktivitātes.Vakarā- nakts trase Nacionālajā Botāniskajā dārzā.Paralēli pedagogu veidotie tematiskie priekšnesumi un pieredzes apmaiņa.Vakars noslēdzās ar pelnītu ballīti un muzikāliem priekšnesumiem no repa improvizācijas teātra “Brīvrunu projekts” un grupas “Fools on Parade”.
Trešās dienas rītā devāmies gājienā līdz Daugavai,lai aicinātu apkārtējos “atvērt acis” un pievērst uzmanību tam,kas notiek ar mūsu vidi.Pēc atgriešanās skolā tika dots vārds skolēniem.Katra grupa prezentēja foruma uzdevumu- izaicinājumu,ko ieviest savā skolā.Oriģinālākajām grupu idejām tiks sniegts atbalsts to realizēšanā un skolēniem būs iespēja piedalīties sarunu festivālā LAMPA.
Tika pavadītas ļoti piesātinātas,radošas,izglītojošas un prieka pilnas trīs dienas!😊
Solvita Birīte raksta,ka ” forums bija ideāls.Bija lieliska iespēja iepazīt jaunus cilvēkus,kurus satiku pirmo reizi,piedalīties praktiskos uzdevumos un lekcijās.Es noteikti gribētu apmeklēt šādu forumu vēlreiz,jo ko šādu piedzīvoju pirmo reizi,kas saistās ar eko un vides lietām .Ļoti patika mana grupa ar ko pavadīju visas 3 dienas.”
Samanta Marjeta Eglīte saka,ka “man tur ļoti patika. Ar katru dienu uzzināju un izmēģināju ko jaunu. Es atbraucu uz šo forumu zinādama pāris lietas, bet aizbraucu guvusi brīnišķīgu pieredzi, draugus, atmiņas, kā arī ar savādāku viedokli par visu pasauli un to, ka tikai mēs cilvēki varam kaut ko izmainīt. Es arī savā ikdienā centīšos pielietot gūtās zināšanas. Nevaru sagaidīt nākošo reizi.”

Baldones vidusskolas Ekopadome aicina atbalstīt #ZemesStunda2020 un pieteikties Pasaules Dabas Fonds 30 dienu izaicinājumam.
Maini savus ikdienas ieradumus un esi aktīvs!
Iestājies par dabu!

Baldones vidusskolas 8.a klases meitenes Solvita Birīte un Samanta Marjeta Eglīte kopā skolotāju V.Fogeli no 28.02.- 01.03. apmeklēs Ekoskolu Ziemas Forumu 2020 Salaspils 1.vidusskolā.

Ekoerudītu konkurss

18.02.Baldones vidusskolā norisinājās Ekoerudītu konkurss no 2.-4.klasei komandās,kuru rīkoja ekopadome.Jautājumi bija saistīti ar transporta,ūdens,atkritumu šķirošanas,vides,bioloģiskās daudzveidības uc.tēmām.Skolēni izrādīja ļoti lielu interesi un teicamas zināšanas vides jautājumos.Godpilno 1.vietu ieguva 4.a klase (kl.audz.S.Krūze),tikai par 1 punktu atpalika un ieguva 2.vietu- 4.b klase (kl.audz.D.Arāja),bet 3.vietu ieguva 3.b klase (kl.audz.I.Kūkuma).Komandas šķīra ļoti neliela punktu starpība.
Ekopadome pateicas ikvienam dalībniekam,jūsu zināšanas ir nenovērtējamas!

“Silto džemperu diena”

11.februārī Baldones vidusskola piedalījās ikgadējā akcijā klimatu pārmaiņu mazināšanai “Silto džemperu diena”,lai uzsvērtu dažādos veidus,kā mēs ikdienā varam mazināt pasaules “sildīšanu”.
Silto džemperu dienā skolas telpās tika nedaudz samazināta temperatūra un visiem bija iespēja uzvilkt savu siltāko džemperi,tādējādi simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.
Šī gada moto: Ekoskolas ar siltiem džemperiem PRET klimata pārmaiņām un PAR bioloģisko daudzveidību!

Baldones vidusskolas Ekopadome aicina ikvienu skolēnu,skolotāju un skolas darbinieku piedalīties “Zaļās jostas” izlietoto bateriju vākšanas konkursā.
Izlietotās baterijas var iemest tam paredzētajā kastītē pie skolas dežuranta.
Konkurss notiks līdz 02.03.2020.
Baldones vidusskolas Ekopadome aicina ikvienu Baldones vidusskolas skolēnu un skolotāju piedalīties “Zaļās jostas” makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai”.
Ieguvumi: tīra vide un ietaupīti dabas resursi.
Aicinājums nest uz skolēnu līdzpārvaldi makulatūru un uzzināsim visaktīvāko klasi!Aicinām arī vecākus iesaistīties!
Konkurss notiks līdz 02.03.2020.
11.02.2020. Baldones vidusskolā samazināsim apkures jaudu Silto džemperu dienas ietvaros. Tāpēc Ekopadome lūdz skolēnus, skolotājus un citus darbiniekus uzvilkt savu siltāko džemperi! 🧶
Šī kampaņa aizsākās 2005.gadā Flandrijas reģionā, kur Ekoskolas rīkoja pirmo Silto džemperu dienu. Mērķis ir vienkāršs – atgādināt par klimata pārmaiņām un parādīt, ka ir iespējams tās mazināt, veicot vienkāršas ikdienas darbības.
Ja vēlies uzzināt vairāk par šo kampaņu, droši apmeklē vides izglītības fonda mājaslapu.

Baldones vidusskolas ekopadome cītīgi strādāja pie jaunu piktogrammu izstrādes, kā arī domājām jaunus pasākumus! 🤸🏼‍♂️🤸🏾‍♀️ Atceries arī Tu izslēgt gaismu, izejot ārā no kādas telpas! 💡

Baldones vidusskolas Ekopadome aicina ievērot padomus videi draudzīgiem svētkiem.
Lai jauki un mierpilni Ziemassvētki!🌲🎅

Arī Baldones vidusskolas ekopadome aktīvi piedalījās projektā Salabo pasauli.

Ieskats garšaugu stādīšanā Rīgas 69. vidusskolā.
Ar pasākumu Rīgā noslēdzās Salabo Pasauli jauniešu pasākumu cikls. Pasākuma mērķis bija padarīt Rīgas skolas zaļākas pavisam tiešā nozīmē – stādot garšaugus skolu klasēs un gaiteņos.

Pasākums ir daļa no projekta “Salabo pasauli” ietvaros, kas tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

“Salabo pasauli”

6. decembrī Baldones vidusskolas Ekopadome devās uz Rīgas 69.vidusskolu, kur notika pasākums “Salabo pasauli” ar mērķi risināt dabas un klimata krīzes, veicinot ideju ilgtspējīgumu un īstenošanu ilgtermiņā. Pasākuma tēma bija pārtikas un garšaugu audzēšana pašiem – skolā un mājās.
Diena iesākās ar egles rotāšanu skolas pagalmā. Pēc tam klausījāmies lekciju par komposta veidošanu un izmantošanu, par pašu audzētas pārtikas ieguvumiem. Kopīgi veidojām garšaugu stādīšanas darbnīcas un iemēģinājām roku to stādīšanā.
Ieguvums – atvedām uz skolu pašu stādītus garšaugus un mums būs savs zaļais garšaugu stūrītis!
Ekoskolas koordinatore V.Fogele

 #Rīcībasdienas2019

Jau ceturtā #Rīcībasdienas2019 !
Šajā, ne tik saulainajā dienā, 55 Baldones vidusskolas pārstāvji devās akcijā “Paskrien, paskrien, pietupies”. Šīs akcijas uzdevums bija -’plogingot’. Šī aktivitāte sevī ietver lēnu skriešanu un atkritumu vākšanu, aizsākās 2016. gadā Zviedrijā.
Kopā mēs noskrējām vairāk kā 110 km! Kā arī sakopām Baldones teritoriju!
Ekopadome pateicas visiem aktīvajiem jauniešiem un brašajiem skolotājiem. ☘️

Šodien jau otrā #RīcībasDienas2019 ! Šīs dienas aktivitātē skolēniem bija iespēja pie ekostenda pielīmēt lapiņu, kura atbilst tam kā viņi ieradās skolā.
Zaļa- ar kājām/velosipēdu
Dzeltena- ar sabiedrisko transportu
Sarkana- ar mašīnu

“Fiziskās aktivitātes kā medikaments”

Šodien Baldones vidusskolas ekopadome Rīcības nedēļas ietvaros organizēja lekciju “Fiziskās aktivitātes kā medikaments”, ko lasīja mūsu pašu absolvents, RSU lektors un doktorants Rūdolfs Cešeiko. Lekcija bija ļoti izglītojoša un ar praktiskiem piemēriem, kā uzlabot mūsu dzīves kvalitāti, jo fiziskās aktivitātes ir nosacījums labam miegam, pašsajūtai un mūsu veselībai kopumā.

7.novembrī ekopadome aicina visus Baldones iedzīvotājus piedalīties akcijā “Paskrien, paskrien, pietupies”

Par nākotni bez klimata krīzes

Baldones vidusskolā no 4.11. – 10.11.ir Ekoskolu Rīcības dienas 2019.Temats “Par nākotni bez klimata krīzes”. Aicinām piedalīties rīkotajos pasākumos.

Vides kodekss paredzēts Ekoskolu mērķu uzsvēršanai un atgādināšanai.Tā kā Ekoskolas tēma ir Transports un mērķis ir skolēnus motivēt vairāk pārvietoties ar kājām un riteni,tad skolas uzdevums ir radošā,skaidrā un pozitīvā veidā parādīt skolas apņemšanos samazināt radīto ietekmi uz vidi.Latviešu valodas stundās skolēni rakstīja dzejoļus par tranporta tēmu un tā ietekmi uz vidi.Tika izvērtēti radošākie un atbilstošākie dzejoļi vides kodeksam. No visiem dzejoļiem tika izvēlēts 5.a klases skolnieka Pētera Markeviča dzejolis.Paldies latviešu valodas sk.Dzintrai Knohenfeldei un viņas skolēniem.
Pētera Markeviča dzejoļa vārdi tika ieskandināti skanīgā dziesmā.Dziesmu izpilda 5.a klases skolēni.Paldies mūzikas skolotājai Evai Šepetovskai par sadarbību.
Ekoskolas koordinatore V.Fogele

5.a klase audzināšanas stundā pētīja savas klases paradumus, ierodoties skolā.Skolēni strādāja grupās un izteica viedokli,kādas ir priekšrocības un trūkumi,ejot ar kājām,braucot ar riteni vai skolas autobusu uz skolu,vai automašīnu.Skolēni viedokļi tika apkopoti.Prieks,ka skolēni atzīmē un saprot,ka veselīgs dzīvesveids un dabai draudzīgs, ir labs skolēna draugs!Kl.audz.V.Fogele

Šogad Baldones vidusskolā Ekoskolas gada tēma ir transports.8.a klase matemātikas stundās veica pētījumu kā pārvietojas Baldones vidusskolas skolēni uz skolu.Pētījuma rezultāti tika prezentēti stundā.Liels prieks,ka Baldones vidusskolas skolēni ir “zaļi” domājoši un vairākums uz skolu dodas ar kājām vai riteni.Matemātikas sk.V.Fogele

Ekoskolas turpina uzturēt vides izglītību visā Latvijā jau 17gadus.
Ekoskolu programmā pasaulē piedalās vairāk nekā 51 000 skolu. Tās vieno kopīgs mērķis – iesaistīt skolēnus aizraujošā, uz rīcību orientētā un sociāli atbildīgā vides izglītības procesā, kas veicina ilgtspējīgu attīstību. Starptautiskā Zaļā karoga balva ir kvalitātes zīme, ar ko lepoties – to saņem tikai tās skolas, kas ilgstošā laika posmā spēj demonstrēt izcilas aktivitātes vides jomā.Baldones vidusskola var lepoties,ka arī šogad esam ieguvuši Zaļo karogu.Paldies ekopadomei un viņu koordinātorei skolotājai E.Spolītei.